0
(0)

 Black Friday یا جمعه سیاه

امروز می‌‌خواهیم در مورد یک روز خاصی که در خارج از ایران به Black Friday یا جمعه سیاه معروف است صحبت نماییم و به شما بگوییم این واقعه چیست؟ تمامی کاربران و مردمان خارج از ایران به این روز آشنایی کامل دارند اما افرادی که در داخل ایران هستند قصد داریم این روز را بهشان معرفی کنیم. در ادامه به شما می‌گوییم که این روز آیا در ایران وجود دارد و مشابه همچنین جمعه‌ای در کجاها اتفاق خواهد افتاد.

خب در ابتدا باید بگوییم که بلک فرایدی چیست و از کجا آمده است؟

 Black Friday به معنی جمعه سیاه است که مردم آمریکا بعد از روز شکرگذاری که آخرین پنجشنبه ماه نوامبر است نامگذاری کرده‌اند. این روز، اولین روز سرآغاز خرید‌های کریسمس می‌باشد و روز تعطیلی نمی‌باشد اما کارمندان اجازه این را دارند که در این روز به خرید بروند. نکته جالبی که وجود دارد این است که مردمان پشت درهای فروشگاه می‌ایستند و به محض باز شدن هجوم می‌آورند تا بتوانند خرید‌های خود را با قیمت‌های عجیب خریداری کنند. معمولا تا آخر شب این فروشگاه‌ها مملو از جمعیت است که مردم در تکاپو خریداری کردن اجناس هستند. اصطلاح “جمعه سیاه” در سال ۱۹۶۰ به مناسبت افتتاحیه فصل خرید کریسمس ابداع شد.

موضوعی که بسیار سر و صدا به وجود آورده است این می‌باشد که آخرین جمعه ماه نوامبر چه تفاوتی با سایر روزها دارد که آنقدر مردم عجله در خریداری کردن البسه دارند که در جواب باید گفت که تفاوت اساسی این است که فروشگاه‌‌ها تخفیف‌های اساسی و وحشتناکی می‌زنند که همه را متعجب می‌کند. برای مثال شما می‌توانید یک یخچال را با نصف قیمت در این روز خریداری کنید که بسیار شگفت‌انگیز است. این تخفیفات شامل تمامی اجناس برقی و غیر برقی مانند البسه می‌شود. همین باعث شده است که فروش در این روز برای مغازه‌داران بسیار خوب باشد و بتوانند سود خوبی را داشته باشند.

بلک فرایدی

از جالب‌انگیز‌ها در بعضی از فروشگاها این است که فروشندگان بسته‌هایی را درست می‌کنند که برای مثال شما تنها از 5 کالا موجود در این بسته 3 کالا را می‌خواهید اما به دلیل تخفیفات خوب این بسته‌‌ها شما مجبور هستید که که آن را خریداری کنید که همین موجب خواهد شد فروشندگان تمامی کالاهای خود را به فروش برسانند. این نوع فروش یکی از راه‌های بازاریابی نوین است که مشتریان را ترغیب به خرید می‌کند تا به سرعت خرید خود را انجام دهند. نمونه‌های بارز که شما هم دیده‌اید برای مثال می‌گویند تنها 4 روز برای شرکت در مسابقه زمان دارید که باعث عجله در روند کاری شما می‌شود. این سبک از بازاریابی باعث ایجاد یک نوع هیجان خاص در مشتریان می‌شود که در انتها منجر به خرید محصول می‌شود. پس مردم جمعه سیاه را روزی اساسی و مهم طلقی می‌کنند. با توجه به این که فروشگاه‌‎های فراوانی برای فروش کالا وجود دارد رقابت زیادی بین فروشندگان به وجود می‌آید که آن‌ها با روش‌های خاصی مشتریان خود را جذب می‌کنند برای مثال احترام گذاشتن به مشتری و دادن اشانتیون به خریداران در خرید کردن مشتری بسیار مهم است که این مورد را به خوبی رعایت می‌کنند. احترام به همراه یک لیوان نوشیدنی در القا کردن مشتری برای خرید بسیار مهم است. همچنین در این روز فروشگاها گیفت‌هایی به خریداران می‌دهند که می‌توانند با آن کارت‌ها تخفیف‌های بیشتری را بگیرند. جمعه سیاه از سال 2005 شلوغ ترین روز خرید سال در ایالات متحده بوده است.

این روز پس از روز شکرگزاری در آمریکا است. که به دلیل هجوم مردم حوادث ترافیکی و گاهی خشونت در بین مردم دیده می‌شود که همه این‌‌‌ها برای جمعه سیاه است. به همین منظور پلیس شهر فیلادلفیا امنیت‌‌های لازم را به وجود آورده است. در این روز رکورد جالبی در فروش و سهام کشور به وجود می‌آورد که همه را شگفت‌زده می‌کند. سیاه به معنی روز شوم است که ولی به دلیل این که در این روز سودآوری بسیار زیاد است این روز را یکی از بهترین روزهای سال می‌دانند. در میان این سودآوری مشکلاتی زیادی نیز به وجود آمده است که موجب خشونت‌هایی می‌شود که در این بین گفته می‌شود خشونت جمعه سیاه، باعث مرگ 10 نفر و 111 صدمه شد که آمار بسیار زیادی است که باید به شما خریداران عزیز گفت که بسیار مراقب خود باشید.

بلک فرایدی

در سال 2017، در خشونت روز جمعه سیاه، پنج نفر زخمی شدند.که مرکز خرید آلاباما را مجبور به بستن کرد. در سال 2016، سه نفر در مراکز جداگانه در نیوجرسی، نوادا و تنسی شلیک شدند. که مردی در نیوجرسی جان خود را از دست داد. در سال 2012، دو نفر در خارج از Walmart در Tallahassee فلوریدا شلیک کردند که آن‌ها در یک فضای پارک شروع به جنگیدن کردن. به نظر می رسد بخش الکترونیک مصرف کننده Walmart خطرناک‌ترین مکان است. در سال 2011، زنی، از بین جمعیتی در Walmart در لس آنجلس با اسپری فلفل مردم را تهدید کرد.

ریشه شناسی واژه «بلک فراید» در آمریکا یا همان جمعه سیاه مربوط به رسوایی بازار طلا در روز 24 سمپتامبر سال 1869 مربوط است. این روز در آمریکا تعطیل نیست و خرید برای کریسمس و سال نو میلادی آغاز می‌شود. گفته می‌شود این فروشگاه‌ها از ساعت 4 صبح تا آخر شب در این روز مشغول به کار هستند. رقابت بین فروشندگان بسیار جالب است که باعث می‌شود فروش در این روز بسیار بالا باشد به طوری که در بعضی موارد فروش این روز اندازه فروش چند ماه این فروشگاه‌ است به همین دلیل این روز را در آمریکا حراج جمعه یا جمعه سیاه می‌نامند که دارای تخفیف‌های فوق‌العاده است. به طوری کلی موضوع این روز تخفیف‌های فوق‌العاده و عجیب جدا از هر نوع بسته‌بندی است. وجود تخفیف‌های زیاد باعث تحریک مشتریان خواهد شد که خرید  زیادی را انجام دهند و به عنوان رکوردی در آمریکا این روز محسوب شود. در این روز کالاهای با ارزشی با تخفیف 70 درصدی به فروش می‌رسد به طوری که در ابتدای شروع این روز مردم با عجله وارد این فروشگاها می‌شوند که گاهی منجر به شکستگی درهای آنی فروشگاها می‌شود.

بلک فرایدی

امروزه این نوع جمعه سیاه دیگر نیاز به حضور فیزیکی نخواهد داشت و نیازمند حضور مشتریان در فروشگاها نیست. بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی مدت‌هاست پا به عرضه گذاشته‌اند و در این روز تخفیف‌های بزرگی فروشگاه‌های اینترنتی برای خود برپا می‌کنند. در حال حاضر فروشگاهای اینترنتی محبوبی از جمله Amazon، Alibaba و  Best Buy از اصلی‌ترین ارکان فروشندگان جمعه سیاه هستند که در حراج بلک فرایدی نقش اساسی دارند. علاقه‌مندان ایرانی برای خرید از این سایت می‌توانند با خریدن اعتبار از این سایت‌ها برای خود خرید انجام دهند و درب منزل خود دریافت کنند. اگر شما هم می‌خواهید یک محصول گران قیمت و خاص را خریداری کنید می‌توانید در بلک فرایدی امسال آماده خرید باشید که بهترین زمان برای خریدن کردن با قیمتی ارزان و به صرفه است. امروزه این جمعه خاص تنها برای کشور آمریکا نمی‌باشد که در بسیاری از کشورهای دنیا این روز برپا است که در ادامه به چند مورد از این کشورها می‌پردازیم.

 با توجه به این که اولین جمعه بلک فرایدی در آمریکا برگزار شده است طرفداران در این کشور شور و اشتیاق فراوانی نیز دارند. در این تمامی ایالت‌های آمریکا مملو از جمعیت است. فروشگاه‌ها در این روز حتی وقت غذا خوردن هم ندارند و دائم در حال راه انداختن مشتری هستند. اگر در آمریکا صاحب فروشگاهی هستید و نمی‌خواهید در این روز تخفیفی بگذارید قید فروش آن روز خود را بزنید چرا که در این روز تخفیف‌های خوبی در فروشگاه‌های دیگر موجود است. در این روز در آمریکا 76000 فروشگاه و 9 فروشگاه زنجیره‌ای شروع به فعالیت می‌کنند و تخفیف‌های زیادی برای افراد می‌گذارند. این مراسم در کشورهای انگلیس، چین، فرانسه و روسیه بسیار زیاد است و بعد از آمریکا این کشورها در این روز مراسمات خاص خود را دارند.

نمونه‌های ایرانی بلک فرایدی در ایران نیز موجود است که با نام حراجمعه معروف است که شما می‌توانید به صورت اینترنتی به فروشگاه‌های اینترنتی مراجعه کنید و از تخفیفات خوبی در این حراجمعه‌ها بهره ببرید.

به این مطلب امتیاز دهید

از یک تا پنج ستاره